A magyar minifutball-válogatott felkészülése hamarosan a célegyenesbe érkezik. Ahhoz, hogy a játékosok a lehető legjobb teljesítményt tudják majd nyújtani a június 4-11. között Kassán megrendezésre kerülő Európa-bajnokságon, nagy szükség van a szakmai stáb rendkívüli munkájára is. Ennek a csapatnak a két fontos tagja Dóka Gabriella és Salacz János is - utóbbi nemrég érkezett a válogatotthoz -, akik a háttérben azért dolgoznak, hogy a nemzeti csapat tagjai megfelelő állapotban tudjanak a pályára lépni. Bemutatjuk a minifutball-válogatott egészségügyi stábját.
Természetesen az újonnan érkező, az 1971-ben Kalocsán született Salacz János is szívesen beszélt arról, milyen út vezetett a minifutball-válogatottig.
A nemzeti csapat szakembereit arra kértük, hogy válaszoljanak pár a válogatott felkészülését, Eb-szereplését érintő kérdésre.
- Mióta dolgozol a válogatottnál, hogy jött a lehetőség?
Dóka Gabriella: 2017 óta dolgozom a nemzeti csapatnál. A korábbi főtitkár mutatott be a szövetségi kapitánynak, Nagy Lajosnak, akinek elfogadtam a felkérését. Azóta is a csapat terapeutája vagyok.
Salacz János: A minifutball-válogatotthoz idén kerültem csak, de nem ismeretlenek a játékosok. Szinte mindenki megfordult már a kezeim alatt. A szövetségi kapitány, Nagy Lajos pedig a Videotonban és a Gázszerben csapattársam volt.
- Mi a pontos feladatod a csapatnál?
D.G: A nemzetközi versenyek akár heteket is igénybe vesznek, ez sok feladattal jár. Segítséget nyújtok a különböző táplálékkiegészítők szedésében, ásványi anyagok pótlásában. Nap mint nap az izomzatuk regenerálásában és a meccsekre való felkészítésben.
S.J.: A csapatnál fontos, hogy a játékosok mind izomtónusilag, mind mentálisan rendben legyenek. Egy esetleges sérülés esetén pedig minél gyorsabban visszakerülhessenek a pályára.
- Miben tudsz segíteni a játékosoknak?
D.G.: Fel kell készülnünk a meccsek alatt felmerülő esetleges traumatikus esetekre, ami lehet enyhébb vagy komolyabb. Ha mód van rá segítünk abban, hogy a játékos egy enyhébb sérülés esetén vissza tudjon szállni a játékba, de fontos, hogy ez ne veszélyeztesse az egészségét.
S.J.: Specialitásom a térd és a boka kezelése.
- Hogy néz majd ki kettőtök között a munkamegosztás az Európa-bajnokságon?
D.G.: Örülök, hogy Jani a csapathoz került, kollegák lehetünk és végre van, akivel megoszthatom a “karbantartói” munkát. Régebbről, egy korábbi tanítványom édesapjaként már megismerhettem, kollégákként most kezdtünk együtt dolgozni. Igazán komoly szakmai tekintélye van. Egyelőre az Európa-bajnokság előtt közösen dolgozunk. Szerintem a bajnokság alatti munka elosztása sem lesz probléma. Közös a cél, a csapat részei vagyunk. A cél pedig az, ami a játékosok és a szövetség célja is, a lehető legjobbat nyújtani.
S.J.: Ahhoz hogy a játékosok is a lehető legjobb teljesítményt tudják nyújtani, fontos az összhang a kollégákkal. Mindenki azt adja hozzá a munkához, amelyhez a legjobban ért.
- Hogyan készülsz az Eb-re, van-e ilyenkor bármilyen speciális feladat?
D.G.: Összeállítjuk, milyen táplálékkiegészítőkre, milyen hatóanyagokra és eszközökre van szükség ahhoz, hogy a játékosok semmiben ne szenvedjenek semmiben hiányt.
S.J.: A megelőzés a legfontosabb. Ahhoz viszont az kell, hogy a játékost ne befolyásolja semmilyen stresszor. Az étkezést, a vitaminozást közösen kell megállapítani a játékost bevonva. Vallom, hogy mint egy háznál is, kell az alap egy csapatnál is. Ezt az alapot az egészségügyi stáb adja.
A magyar minifutball-válogatott június 4–11. között Ukrajnával, Törökországgal és Portugáliával találkozik majd a kassai kontinensviadalon. A tornát az M4 Sport élőben közvetíti.